Podlesice.org.pl

Aktualności

18.02.2012

Spotkanie z Adamem Zyzakiem i Andrzejem Popowiczem

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia odkrywania Jury we wspomnieniach prekursorów wspinaczki

 

17 lutego 2012 r. o godz. 17.00, w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach odbyło się spotkanie z Adamem Zyzakiem i Andrzejem Popowiczem – odkrywcami Jury dla wspinaczy i turystów z lat 50 XX w. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane zdjęcia sprzed kilkudziesieciu lat, na których nierzadko trudno było rozpoznać m.in. współczesny krajobraz Góry Zborów. Program spotkania obejmował również nocny pokaz najlepszych filmów z ostatniej edycji Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju. 

 

Bogaty wspinaczkowy życiorys "odkrywców Jury" trwa nieprzerwanie. Adam Zyzak zaczął się wspinać po kursie dla początkujących we wczesnych latach 50. XX w., jeszcze podczas studiów na Politechnice w Gliwicach. Andrzej Popowicz wstąpił do Klubu Wysokogórskiego podczas studiów, z inspiracji starszego kolegi – Adama Zyzaka. Początkowo wspinacze zdobywają wiele ambitnych dróg wspinaczkowych w skałkach, a następnie w Tatrach – polskich i słowackich, latem i zimą.

W latach 60. XX w. Adam Zyzak już jako uznany taternik z czołówki krajowej, wyjeżdżał w Kaukaz i w Alpy. W 1971r. był uczestnikiem pierwszej śląskiej wyprawy w Andy, a w 1977 r. – kierownikiem wyprawy na Nanga-Parbat. W latach następnych kilkakrotnie jeździł na różne wyprawy (sportowe i naukowe) w Andy Peruwiańskie.

Andrzej Popowicz w latach 60. XX w. zaliczył wejścia na najważniejsze szczyty gór Europy. W kolejnych latach wspinał się w Kaukazie, Hindukuszu, uczestniczył w udanej wyprawie himalajskiej na Lhotse. Zdobywał m.in. Dolomity, Alpy Julijskie.

Panowie wielokrotnie wspinali się razem – m.in. w Atlasie Wysokim, na wyprawie w Andach Preuwiańskich. Oboje przez wiele lat byli instruktorami wspinaczki w „Czerwonych Beretach". Wspólna pasja to także motocykle – na tzw. 9-dniowych sześciodniówkach motocyklowych zjeździli bezdroża i boczne drogi południowej Polski i Słowacji. W jurajskie skałki też przyjeżdżali na motocyklach, już od połowy lat 50. ub. Wieku.

Andrzej Popowicz wielokrotnie startował w rajdach samochodowych, w mniej lub bardziej amatorskich zawodach narciarskich. W ramach swoich pasji narciarsko-motocyklowo-samochodowych zużył około pół setki nart, 10 motocykli i 23 samochody, ale poza nartami żaden z tych „sprzętów” nie został przy jego eksploatacji zezłomowany. Adam Zyzak także jeździ dobrze na nartach oraz na rowerze. I nadal wspina się dobrze na ściankach i w skałkach, w które często wybiera się, jakże inaczej – oczywiście motocyklem.

 

 

 

Fot. Trójka zdobywców Grani Atlasu w 1972 r.: Chalecki, Zyzak, Popowicz

 

 

 

Fot. zdjęcie zrobione 23 lipca 2010 r. – po „zaliczeniu" klasycznej drogi na Zamarłej Turni – dokładnie w stulecie pierwszego przejścia (23 lipca 1910 r. dokonanego przez Bednarskiego i towarzyszy). I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Adam Zyzak i Andrzej Popowicz, drogę tę zaliczyli pierwszy raz 50 lat wcześniej – w dniu 10 lipca 1960 r., czyli dokładnie w 50-lecie pierwszego przejścia. Kolega, który przyniósł z tej okazji szampana (ten bez koszuli ) to Robert Furczyk

 

Podczas nocnego seansu zaprezentowane zostały najlepsze filmy z ostatniej edycji Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju:

Kukuczka Polska 2011 (45')

Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszych himalaistów świata, drugi zdobywca Korony Himalajów. Nie żyjący od 22 lat legendarny wspinacz. Czym się wyróżniał? Co wniósł do światowego himalaizmu? Jak go widzą i wspominają inni legendarni himalaiści oraz najbliższa rodzina. Jakie były i są obecnie cele i motywacje w górach wysokich. Czy w obecnej dobie może być wzorem dla innych? Góry, przygoda czy komercja?

 

The Pinnacle Szkocja 2010 (45')

W 1960 roku Jimmy Marshal i Robin Smith wspinali się przez tydzień po Ben Navis. Jako pierwsi pokonali sześć zimowych tras dzień po dniu, włączając Orion Face Direct. Dokładnie po 50 latach, Dave MacLeod i Andy Turner chcą powtórzyć ten wyczyn, oddając tym samym honor swoim wielkim poprzednikom.

 

Dolpo Tulku Return to Himalayas Niemcy 2009 (101')

Sherap Sangpo opuszcza region Dolpo w Himalajach i wstępuje do buddyjskiego klasztoru w Katmandu. Ma zaledwie 10 lat. Wkrótce jego życie drastycznie się zmienia: zostaje rozpoznany jako reinkarnacja Tulku i wysłany na 17 lat do klasztoru w Południowych Indiach. Sherap po latach wraca w swoje rodzinne strony – do miejsca położonego wysoko w Himalajach, gdzie zachowała się najbardziej archaiczna postać buddyzmu. Jego zadaniem będzie zarządzanie kilkoma klasztorami i przejęcie roli religijnego przewodnika dla ludzi zamieszkujących ten trudno dostępny region.
 

Le Cheval de Everest Francja 2008 (52')

Film opowiada historię młodego przewodnika z ludu Szerpów, którzy są przeważnie tragarzami lub przewodnikami wysokogórskich wypraw. Gurmen, główny bohater, postanawia kupić konia i wypożyczać go turystom. To piękny dokument pokazujący ciężką pracę ludzi i zwierząt, którzy pomagają w zdobywaniu najwyższych szczytów świata.

 

Who are you... Really? USA 2010 (10')

Kim jesteś? Czy zadajesz sobie to pytanie? Czy przylepiasz sobie łatkę dziecka, matki, inżyniera, ucznia, szefa? Kim jesteś bez tych określeń? Nie wiesz? Czas najwyższy poszukać odpowiedzi - najlepiej podczas tego filmu, który zagwarantuje komfortowe warunki do poszukiwań siebie: pięknie sfilmowane góry, relaksującą muzykę, wiele inspirujących pytań. Może dowiesz się kim jesteś NAPRAWDĘ.

 

TROU de FER – The Iron Hole Słowacja 2011 (55').

Pięciu przyjaciół wybrało się do najtrudniejszego kanionu na świecie znajdującego się na wyspie Réunion. Mówi się o nim - Mont Everest kanionów! Tylko najlepsi potrafią zjechać do jego głębi, bez gwarancji, że kiedyś wrócą. O tym decyduje natura.

 

 

 

Kategorie: Dla Turystów

Galeria: Spotkanie z Adamem Zyzakiem i Andrzejem Popowiczem

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój