Podlesice.org.pl

Aktualności

19.09.2012

Festiwal Rękodzieła Wełnianego

     16 września 2012 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej przy współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych, Grupą Jurajską GOPR, Gminą Kroczyce zorganizowało Festiwal Rękodzieła Wełnianego na terenie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury  w Podlesicach.

     Każdy z uczestników mógł bezpłatnie skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez członków Koła Gospodyń Wiejskich w Podlesicach. Wśród najsmaczniejszych dań można wymienić ,,kluchy połom bite” oraz łazanki. Prawdziwą ucztą dla podniebienia był pieczony baran, upieczony przez Hotel Ostaniec. Podczas festiwalu odbyły się warsztaty z filcowania runa owczego oraz warsztaty rękodzieła ludowego m.in.: ceramika, bibułkarstwo oraz malowanie na tkaninie.  Za główną bramą prowadzącą do Rezerwatu Przyrody Góra Zborów w pokazowej zagrodzie wypasały się owce, które wcześniej zgryzały niepożądaną roślinność  z terenu rezerwatu. Przez cały okres trwania festynu czas uprzyjemniała muzyka grana na żywo przez Kapelę Jurajską oraz Nasą Kapelę . 

    Ponadto można było obejrzeć wystawę przyrodniczą, paleontologiczną i archeologiczną w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury oraz udać się w pieszą wycieczkę ścieżką przyrodniczą na terenie rezerwatu przyrody Góra Zborów.

     Po raz pierwszy gościliśmy ratowników Grupy Jurajskiej GOPR którzy w swoim namiocie uczyli udzielania pierwszej pomocy oraz prezentowali  pojazdy ratownicze.

    Festiwal był okazją do corocznego spotkania rolników zrzeszonych w TMZZ, promujących hodowlę owcę rasy olkuskiej, wymiany doświadczeń i poglądów oraz podsumowania wypasu na terenie Jury.

     Zarząd TMZZ składa podziękowanie za zaangażowanie w organizacji  festiwalu mieszkańcom Podlesic, Kołu Gospodyń  Wiejskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Podlesic, Ekologicznemu Gospodarstwu Kóz „Garbaciak”, Grupie Jurajskiej GOPR, a także Hotelowi Ostaniec.

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Festiwal Rękodzieła Wełnianego

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój