Podlesice.org.pl

Aktualności

26.03.2013

Wycieczka do Krakowa

 

     Cykl wycieczek organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej nadal trwa. Tym razem Seniorzy w ramach projektu ,,Aktywizacja Seniorów poprzez edukację historyczną” udali się do Krakowa.

    Pierwszym puntem do zwiedzania było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Miejscowy przewodnik oprowadził grupę opowiadając o historii powstania Opactwa oraz o życiu codziennym Braciszków. Można było zobaczyć między innymi gotyckie prezbiterium, barokową nawę główną, późnobarokową ambonę w kształcie łodzi oraz pozostałości dawnych zabudowań wzgórza. Zwiedzający dowiedzieli się wielu cennych informacji o autorach ołtarzy czy budowniczym Opactwa.

    Cennym obiektem do zwiedzania pod względem historycznym była Fabryka Oskara Schindlera, gdzie wspomnienia o II wojnie światowej odżyły na nowo. Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa posiada 45 sal, w których ukazane jest życie mieszkańców Krakowa podczas okupacji miasta w latach 1939-1945. Eksponaty muzealne uzupełnione są liczną dokumentacją archiwalną i fotograficzną pochodzącą ze zbiorów polskich i zagranicznych. Fabryka poświęcona jest pamięci Oskara Schindlera, który uratował a tym czasie około 1100 Żydów.

    Uczestnicy mieli czas wolny na rynku w Krakowie i we własnym zakresie mogli zwiedzić Sukiennice, Kościół Mariacki, Wieżę Ratuszową. Kolejnym punktem było zwiedzanie zabytkowego Kościoła Świętego Piotra i Pawła. Jest to obiekt barokowy wzniesiony na miejscu gotyckiej świątyni, która uległa spaleniu w 1455 roku.

    Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się na obiad.

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Wycieczka do Krakowa

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój