Podlesice.org.pl

Aktualności

10.04.2013

Seminarium w Smoleniu

     Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w dniach 5-6 kwietnia 2013 roku zorganizowało dwudniowe seminarium pt. ,,Rola seniorów w pielęgnowaniu tradycji historycznych i budowaniu tożsamości lokalnej i narodowej” w ramach  projektu ,,Z historią za pan brat” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

     Seminarium na rzecz aktywności społecznej osób starszych zostało zorganizowane w ośrodku edukacyjno – naukowym w Smoleniu należącym do Zespołu Parków Krajobrazowych w Będzinie.  Tak jak miało to miejsce, w listopadzie 2012 roku, również to spotkanie przebiegało pod okiem doświadczonych wykładowców. Głównymi tematami były między innymi wykłady: dr Jerzy Abramski - ,,Ulice Zawiercia i Zagłębia przykładem budowania tożsamości lokalnej i narodowej”, mjr Grzegorz Gdula - ,,Współpraca wojska ze społeczeństwem w pielęgnowaniu tradycji historycznych na przykładzie działalności 34 śląskiego Dywizjonu Obrony Powietrznej”, Marcin Bergier - ,,Zawierciańscy Żydzi – rola Izraela w pielęgnowaniu tradycji historycznych swojego narodu”, Jarosław Wesołowski - ,,Przykłady aktywizacji seniorów w pielęgnowaniu tradycji historycznych” ,  Dariusz Jurek  - ,,Pielęgnowanie tradycji historycznych w Zagłębiu”.

     Wszystkim uczestnikom został zapewniony nocleg i wyżywienie. W drugim dniu oprócz ciekawych prelekcji na uczestników czekała niespodzianka jaką była wycieczka autokarowa „Śladami zabytków Pilicy”. Podczas wyjazdu Seniorzy zwiedzili Klasztor OO. Franciszkanów Sanktuarium  Matki Boskiej Śnieżnej Opiekunki Rodzin.  Historie tego miejsca opowiadał mieszkający tam Franciszkanin.  Na rynku uczestnicy wycieczki poznali zabytki Pilicy.

     W ramach projektu „ Z historią za pan brat” zostanie zorganizowana wycieczka autokarowa do Muzeum Zapałek oraz klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Wyjazd odbędzie się 29 kwietnia z parkingu Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Zapisy przyjmowane są biurze TMZZ od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Seminarium w Smoleniu

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój