Podlesice.org.pl

Aktualności

02.09.2013

70 rocznica likwidacji getta w Zawierciu

    29 sierpnia w Zawierciu odbyły się obchody upamiętniające 70 rocznicę likwidacji getta w Zawierciu. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej wraz z Urzędem Miejskim w Zawierciu i historykiem Panem Marcinem Bergierem.

    Projekt miał na celu pogłębienie wiedzy na temat historii społeczności żydowskiej, ukazanie historii Ziemi Zawierciańskiej, wykształcenie właściwych postaw patriotycznych, społecznych, obywatelskich oraz wzrost wiedzy na temat historii społeczności żydowskiej zamieszkujących w dawnych czasach powiatu zawierciańskiego.

    W związku z tym TMZZ zaprosił społeczność żydowską: Josefa i Gertrude Piontek; Hedva Gil; Ariel Yahalomi, którzy opowiedzieli niezwykłe historie z czasów wojny.  Obchody rozpoczęły się na Placu im. J. Dąbrowskiego, gdzie głos zabrał m.in. Prezydent Miasta Ryszard Mach oraz Ariel Yahalomi, który przebywał na obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.  Następnie ponad 100 zgromadzonych gości udało się ulicą 3 Maja na dworzec PKP, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary Holocaustu. W celu uczczenia pamięci poległych Żydów rozsypano na tory 50 białych goździków. Pierwszą część obchodów zakończyła wizyta na cmentarzu żydowskim w Zawierciu, gdzie odmówiono jedną z najważniejszych modlitw tzw. Kadisz i złożono kwiaty.

    Druga część obchodów upamiętniających 70 rocznicę likwidacji getta w Zawierciu odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu, gdzie gościnnie wystąpili uczniowie i nauczyciele Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. L. Dimanta. Najciekawsze i najbardziej wzruszające okazały się opowieści Hedva Gila, Ariela Yahalomiego oraz Anny Sucheckiej, której ojciec Adalf Otto uzyskał odznaczenie  – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. 

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Obchody 70 rocznicy likwidacji getta w Zawierciu

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój