Podlesice.org.pl

Aktualności

10.09.2013

Jurajskie Regionalia

   W ubiegłym tygodniu na parkingu obok Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury odbył się festyn pod nazwą Jurajskie Regionalia zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w ramach "Programu aktywizacji gospodarczej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Owca plus". Celem festynu było kultywowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz promowanie działań związanych z ochroną przyrody w ramach Programu OWCA plus. Podczas festynu zorganizowane zostały działania mające na celu upowszechnienie tradycji, kultury i dziedzictwa regionu wśród mieszkańców i turystów, w szczególności dzieci i młodzieży.

   Festyn rozpoczął się od występu Koła Gospodyń Wiejskich z Podlesic, które najpierw zaśpiewały regionalne pieśni, a następnie przez cały festyn rozdawały regionalne jadło takie jak: kluchy połom bite, zalewajkę czy pajdę chleba ze smalcem.  Na scenie podczas Jurajskich Regionalii wystąpiły również takie zespoły jak: Olek i Przyjaciele oraz Zespół Pieśni i Tańca Zawiercie prezentujący pieśni i tańce z różnych regionów Polski.

 

   Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla dzieci zorganizowano konkurs wiedzy o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, podczas którego wyłoniono trzy pierwsze miejsca, a dla reszty uczestników przyznano nagrody pocieszenia, które stanowiły między innymi maskotki wykonane z naturalnej wełny owczej i przybory plastyczne. Co więcej mogli oni poszaleć na dmuchańcach czy basenie z piłkami.  Podczas imprezy bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z zakresu tkactwa, filcowania, ceramiki i bibułkarstwa. Na co dzień płatne zajęcia z rękodzieła ludowego były dostępne dla wszystkich uczestników festynu zupełnie za darmo. Poznali oni techniki rękodzieła ludowego tworząc niepowtarzalne kwiaty z filcu, bransoletki, zakładki do książki, bibułkowe kwiaty czy rzeźby z gliny. 12 najładniejszych prac z gliny zostało nagrodzonych  cennymi upominkami.

   Kolejną atrakcją podczas festynu było pokazowe strzyżenie owiec, które prowadziła osoba ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Można było uzyskać informację na temat hodowli  zwierząt gospodarskich, w szczególności owiec i kóz – gatunków, zasad ich utrzymywania, higieny  oraz możliwości podjęcia działalności rolniczej związanej z hodowlą.

   Liczne były stoiska na parkingu, gdzie można było uzyskać informacje na temat działalności na Jurze Krakowsko-Częstochowksiej. Wśród wystawców gościli między innymi: PTTK Zawiercie, Jurajski Klaster Turystyki, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego czy wystawa  prac malarskich wykonywanych w różnych technikach plastycznych związanych m.in. z techniką   owczarską. 

   Uczestnikom Jurajskich Regionalii został zapewniony transport na trasie Zawiercie – Podlesice i Podlesice – Zawiercie.

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Jurajskie Regionalia

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój