Podlesice.org.pl

Aktualności

19.03.2014

Wiosenne rośliny na Obszarze Natura 2000

    Decyzją Komisji Europejskiej w  powiecie zawierciańskim wyznaczono Obszar Natura 2000 o powierzchni 1391,2 ha. Jego podstawą prawną jest Dyrektywa Siedliskowa, czyli specjalny obszar ochrony siedlisk. Wyznaczone terytorium obejmuje m.in. malownicze pasmo Skał Kroczyckich, Podlesickich, Rzędkowickich, które tworzą priorytetowe siedliska "wapienne ściany skalne". Teren ten w  82 % porastają lasy, w tym: iglaste (drzewostany sosnowe) – 47% powierzchni, liściaste (ciepłolubne buczyny storczykowe) – 19%, a mieszane – 16%. Z kolei tereny rolne zajmują 17%. Bardzo cenne są tu zbiorowiska roślinne występujące na podłożu wapiennym.

    Szczególnym pięknem odznacza się ten teren na wiosnę, gdy roślinność budzi się do życia. W związku z tym zapraszamy na Obszar Natura 2000 w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Jednymi z pierwszych roślin kwitnących na wiosnę są:

 1. Przylaszczka pospolita – wczesnowiosenna bylina do 15 cm. Kwiaty na długich szypułkach, niebieskofioletowe, niekiedy różowe o średnicy 4 cm. Kwitnie w marcu i kwietniu. Roślina lecznicza, trująca, uprawiana też jako ozdobna. Objęta ścisłą ochroną gatunkową.

 

 

 2. Pierwiosnek lekarski – bylina o wysokości do 40 cm. Kwiaty żółte, pięciopłatkowe z rozdętym kielichem, zebrane na szczycie łodygi w wielokwiatowe baldaszki. Kwitnie wiosną od marca do maja. Roślina lecznicza    i trująca stosowana w chorobach układu oddechowego. Objęta ochroną częściową.

 

 

 3. Barwinek pospolity – zimozielona krzewinka dorastająca do wysokości 20 cm. Kwiaty niebieskie osadzone na długich szypułkach wyrastających w katach liści. Kwitnie od marca do maja. Objęty częściową ochroną gatunkową. Roślina trująca posiadająca szerokie zastosowanie lecznicze stosowane w leczeniu zaburzeń krążenia, nadciśnienia, podnosi odporność organizmu, działa przeciwbólowo.

 

 4. Podbiał pospolity – bylina o pełzającym kłączu wyrastająca do wysokości 20 cm. Kwiaty złocistożółte. Kwitnie od marca do kwietnia. Surowiec zielarski. Jest znanym i stosowanym od starożytności środkiem wykrztuśnym. Wchodzi w skład licznych tabletek ziołowych i przeciwkaszlowych. Znajduje zastosowanie         w leczeniu grypy i przeziębienia.

 

 5. Wawrzynek wilczełyko – krzew liściasty dorastający do wysokości 0,3- 1m. Kwiaty wonne, różowe, czterokrotne, wyrastają bezpośrednio na pędach, zanim pojawią się na nich liście. Płatki korony nie występują, a ich rolę pełnią barwne działki kielicha i rurkowate dno kwiatowe. Owocem jest soczysty, połyskujący czerwony pestkowiec. Uwaga: roślina silnie trująca, wszystkie organy zawierają trujące związki. 10-12 dojrzałych owoców stanowi dawkę śmiertelną dla dzieci .

 

 6. Śnieżyczka przebiśnieg – cebulowa roślina wieloletnia o wysokości do 30 cm. Na szczycie głąbika wyrasta jeden biały, zwieszony kwiat mający sześć nierównych działek okwiatu. Kwitnie w marcu. Roślina trująca, zawiera trujące alkaloidy. Objęta ścisła ochroną przyrody.

 

 

7. Zawilec gajowy – bylina kłączowa o wysokości 10-25 cm. Kwiaty pojedyncze na szczycie łodygi, białe z różowym nalotem. Kwitnie od marca do maja. Występuje gromadnie tworząc białe kobierce na dnie lasu. Roślina trująca.

 

 

 

 8. Konwalijka dwulistna – maleńka bylina, łodyga wysokości 5-20 cm. Kwiaty drobne, zebrane w szczytowe grono, działki okwiatu białe o długości 3 mm. Cała roślina jest trująca.

 

 

 

 9. Złoć żółta – wczesnowiosenna bylina cebulkowa o wysokości do 30 cm. Kwiaty żółte o sześciu płatkach. Kwitnie od marca do maja.

 

 

 

 10. Fiołek leśny – roślina wieloletnia o wysokości do 20 cm. Kwiaty fioletowe wyrastające na szypułkach
z kątów liści, długości do 2 cm. Nasiona roznoszone przez mrówki.

 

 

 

 11. Kopytnik pospolity – roślina trwała o wysokości do 10 cm. Liście skórzaste, ciemnozielone, zimotrwałe. Kwiaty pojedyncze, niepozorne, brunatnoczerwone, samopylne. Roślina lecznicza objęta ochroną częściową.

 

 

    Wszystkie osoby, które wybiorą się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny na Obszarze Natura 2000 bardzo prosimy o nie niszczenie napotkanych roślin, gdyż większość z nich znajduje się pod ścisłą ochroną przyrody lub jest silnie trująca. 

Kategorie: Bez kategorii
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój