Podlesice.org.pl

Aktualności

13.04.2014

Wizyta w Dolnym Kubinie

Członkowie Jurajskiej Organizacji Turystycznej w dniach 7-9 kwietnia 2014 roku mogli nawiązać nowe kontakty i wymienić doświadczenia z członkami Klastra Orava. Wśród uczestników wycieczki nie zabrakło przedstawiciela Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, który zaprezentował ofertę TMZZ w Słowacji.

Pobyt zorganizowano w Dolnym Kubinie, gdzie swoją siedzibę ma Klaster Orava. Miasto Dolny Kubin jest położone na obu brzegach rzeki Orawy, w środku malowniczych gór Magury Orawskiej, Małej Fatry i Gór Choczańskich. Miasto posiada aquapark, stadion piłki nożnej, powierzchnię lodową, korty tenisowe itp. Bliska okolica nadaje się do turystyki rowerowej, górskiej, sportów wodnych i łowiectwa. Dominantami miasta są: Rynek Hviezdosława, trzy kościoły i Most Kolonadovy. Co więcej Dolny Kubin ma bogatą tradycję kulturalną.

Podczas trzydniowego pobytu zorganizowano seminarium, na które zaproszono właścicieli hoteli i ośrodków wypoczynkowych w celu wymiany doświadczeń z polskimi przedstawicielami. Poznano atrakcje turystyczne i produkty regionu. Poza tym przedstawiciel Klastra Orava, nieustannie towarzyszył uczestnikom wymiany prezentując historię i ofertę turystyczną Dolnego Kubina. Wśród atrakcji nie zabrakło zwiedzania Zamku Orawskiego i spływu tratwą rzeką Orawą. Zamek Orawski wznosi się na 112  m nad poziomem rzeki Orawy i majestatycznie góruje nad wsią Oravsky Podzamok.  Podczas zwiedzania jednego z najsłynniejszych zamków w Słowacji odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z ekspozycjami, które zostały podzielone na część historyczną, przyrodniczą i etnograficzną. Na Słowacji w pełni nie rozpoczął się jeszcze sezon turystyczny i wymienione wyżej atrakcje były specjalnie udostępniane dla polskich delegacji, członków JOT. Uczestnicy są pod wrażeniem organizacji i słowackiej gościnności, którą odczuwano na każdym kroku.

Szczególnie przydatne i miłe okazały się spotkania w hotelach i ośrodkach zrzeszonych w ramach Klastra Orava, m.in. Hotelu Green, Hotelu Arman, Park Hotel, Kemp Tilia Gacel. Uczestnicy mogli ,,od kuchni” poznać istotę funkcjonowania dużych hoteli, a także bezpośrednio zasięgnąć rady oraz wymienić doświadczenia z branży hotelowej i turystycznej.

 ,,Wyjazd pozwolił ocenić ofertę turystyczną Słowaków, zapoznać się z ich oferowanymi usługami i atrakcjami. Dzięki przygotowanej wizycie mogliśmy wymienić się doświadczeniami, a także podpatrzeć ciekawe rozwiązania marketingowe” – podkreśla  Jacek Panek, wiceprezes TMZZ.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękowali za gościnne przyjęcie i zaprosili z rewizytą do Zawiercia i okolic, by poznać uroki tutejszych terenów.

Poniżej zdjęcia z pobytu w Słowacji udostępnione przez Pana Grzegorza Maciąga.  

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Wizyta w Dolnym Kubinie

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój