Podlesice.org.pl

Aktualności

02.09.2014

Jurajskie Regionalia 2014 już za nami

    Jak co roku, Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej zorganizowało Jurajskie Regionalia. Impreza odbyła się koło budynku Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

    Podczas trwania festynu nie zabrakło atrakcji zarówno dla młodych jak i starszych uczestników. W ramach imprezy trwającej od 14.00 do 19.00 gościnnie wystąpili: Koło Gospodyń Wiejskich Hucisko, Koło Gospodyń Wiejskich Włodowice oraz zespół Folky Band, który poderwał publiczność do tańca. Największą atrakcją okazał się pokaz OSP Kroczyce, podczas którego zaprezentowano akcję ratowniczą. Dzięki uprzejmości firmy Return, która dostarczyła samochód, strażacy odegrali realistyczną scenę ratowania człowieka z rozbitego samochodu. Drugą w kolejności atrakcją był pokaz strzyżenia owiec przeprowadzony przez Pana Józefa Perczaka ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Po pokazie strzyżenia można było bezpośrednio porozmawiać z Panem Perczakiem i zdobyć informację na temat chowu zwierząt i przetwarzania wełny.

    Tradycyjnie podczas festynu nie zabrakło warsztatów z rękodzieła. W tym roku można było bezpłatnie skorzystać z takich zajęć jak: ceramika, tkactwo i bibułkarstwo. Powstały niesamowite bransoletki, kwiaty i przedmioty z gliny. Dla najmłodszych zorganizowano konkurs plastyczny z nagrodami. Uczestnicy stworzyli piękne prace o tematyce Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a następnie otrzymali gry planszowe oraz maskotki stworzone z naturalnej wełny owczej. Dodatkowo Starostwo Powiatowe ufundowało upominki dla każdego uczestnika konkursu, które zostały im również wręczone.

    Co więcej Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Podlesic przygotowały swój produkt regionalny jakim jest ,, Kluchy Połom Bite”, którym częstowały uczestników festynu. Każdy mógł podejść do pięknie udekorowanego stoiska KGW Podlesice i skosztować nie tylko ,,Kluch Połom Bitych”, ale również bigosu i pajdy chleba ze smalcem.

    Nie zabrakło lokalnych wystawców. Wystawili się m.in.: PTTK Zawiercie, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Miejski Ośrodek Kultury z Zawiercia, twórcy ludowego rękodzieła.

    Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Starosty Zawierciańskiego Pana Rafała Krupy, Prezesa Lokalnej Grupy Działania Pana Cezarego Barczyka, Prezydenta Zawiercia Pana Wojciecha Mikuły i Radnego Sejmiku Wojewódzkiego Pana Witolda Grima. Szacuje się, że udział w Jurajskich Regionaliach wzięło około 600 osób. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej serdecznie dziękuje wszystkim za przybycie.

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Jurajskie Regionalia 2014

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój