Podlesice.org.pl

Aktualności

28.05.2015

Wyłączenie dróg wspinaczkowych

   Informujemy, iż drogi wspinaczkowe na skałach "Młynarz" i "Sowa" zostają wyłączone z ruchu wspinaczkowego z powodu gniazdowania ptaków. Na tych terenach swoje gniazda ma Pustułka.

   Pustułka jest ptakiem o charakterystycznych cechach jakimi są rdzawobrązowy grzbiet, czarne pazury i długi ogon. Głowa i ogon samca są popielate, na końcu ogona widać czarną, obrzeżoną na biało pręgę. Wierzch ciała pokryty jest ciemnymi plamkami, a spód żółtawym nalotem z czarnymi kreskami i kropkami. Samica jest brązowa, a na głowie ma czarne plamki i prążki. Ptak ten jest bardzo ruchliwy, nietrudny do zauważenia. Z większej odległości można go rozpoznać po trzepotaniu skrzydłami w jednym miejscu w powietrzu. Zwykle nie boi się człowieka. Gniazduje na drzewach lub w szczelinach skalnych. Pustułki same nie budują swoich gniazd, lecz zasiedlają stare gniazda zbudowane przez inne ptaki. Od momentu wyklucia przesiadują w swoich gniazdach jeszcze przez miesiąc. Po upływie tego czasu przylatują jeszcze do gniazdka przez kolejne 4 tygodnie w celu dokarmiania piskląt.

   Drogi wspinaczkowe zostały zamknięte do odwołania.

Kategorie: Bez kategorii
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój