Podlesice.org.pl

Aktualności

09.07.2016

Regionalne pamiątki

   Wakacje rozpoczęły się pełną parą, a wraz z nimi rodzinne wycieczki na Jurę Krakowsko-Częstochowską. W związku z tym w dzisiejszym artykule przyszła pora na poruszenie tematu sprzedawanych pamiątek z naszego regionu. Każdy odwiedzający chciałby mieć pamiątkę z odwiedzanego regionu. Jak wiadomo w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach można nabyć nietypowe upominki wykonywane metodą handmade. Wśród nich:

1.      Pamiątka kalcytowa – prawdziwy kalcyt z Jaskini Głębokiej umieszczony na drewnianej deseczce z napisem Góra Zborów. Wprowadzona 3 lata temu pamiątka z naszego regionu okazała się prawdziwym hitem wśród zwiedzających.

2.      Drewniana ozdoba – na drewnianej deseczce został wypalony napis ,,Góra Zborów” oraz charakterystyczne elementu tego regionu tj. amonit czy nietoperze. Jest to najnowsza nasza pamiątka.

3.      Owieczki z masy solnej – niewielkie owieczki wykonane z masy solnej nawiązują do prowadzonego wypasu zwierząt gospodarskich na terenie rezerwatu przyrody Góra Zborów.

4.      Kwiaty z bibuły i krepiny – okolica słynie z ręcznie wykonywanych kwiatów z krepiny i bibuły, które wyglądają jak żywe.

5.      Wełniane poduszki – poduszka wykonana w 100% z wełny owczej.

   Dodatkowo dostępne są mapy Jury Krakowsko- Częstochowskiej i ciekawe przewodniki. Każdy może zapisać się również na warsztaty z tkactwa, filcowania, malowania na tkaninie, tworzenia bransoletek, ceramiki, bibułkarstwo i stworzyć swoją własną niepowtarzalną pamiątkę z regionu. Zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.

   Zachęcamy również do przesyłania nam zdjęć ciekawych pamiątek wraz ze wskazaniem miejsca ich zakupu, a na pewno zamieścimy je na naszym facebook’u (Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury). 

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Regionalne pamiątki

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój