Podlesice.org.pl

Aktualności

26.02.2014

Zliczanie nietoperzy

Ponownie w Jaskini Głębokiej dokonano zliczania nietoperzy. Kontrolę przeprowadził doktor Tomasz Postawa z Państwowej Akademii Nauk we współpracy z doktor Justyną Bachanek i Panem Maurycym Ignaczak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy . Czytaj dalej »

07.02.2014

Nowe pamiątki

Od początku powstania Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury pracownicy poprzez różnego rodzaju warsztaty uczą rękodzieła. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej pragnie zakorzenić w młodych ludziach pasję tworzenia filcowych rzeczy, malowania oraz tkania. Zanikające rzemiosła na nowo odradzają się w Podlesicach. Czytaj dalej »

19.01.2014

Infokiosk i audioprzewodniki

W związku z przystąpieniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej do Śląskiej Organizacji Turystycznej w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach zainstalowano infokiosk. Interaktywny punkt informacji zamontowany został na zewnątrz budynku przez co dostępny jest dla turystów przez całą dobę. Czytaj dalej »

12.01.2014

Nowa oferta edukacyjna

Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach oferuje zajęcia związane z edukacją regionalną, pozwalające zrozumieć procesy kształtujące środowisko przyrodnicze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także poznać różne rodzaje działalności człowieka, od stuleci mające wpływ na zróżnicowanie krajobrazowe tego obszaru. Czytaj dalej »

18.12.2013

Jarmarki bożonarodzeniowe

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia różne miasta zorganizowały jarmarki bożonarodzeniowe, na których można było nabyć piękne ozdoby świąteczne i spróbować regionalnych przysmaków. Pierwszy jarmark odbył się w Zawierciu w dniach 5-8 grudnia. Kolejne w Poraju i Dąbrowie Górniczej. Czytaj dalej »

29.11.2013

Konferencja podsumowująca projekt

W dniach 27-28 listopada 2013 roku w hotelu ,,Zajazd Magda” w Kroczycach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Ochrona i racjonalne udostępnienie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000, Ostoja Kroczycka, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Działania 5.5 Dziedzictwo przyrodnicze realizowanego przez Czytaj dalej »

23.11.2013

Informator turystyczny

W dalszym ciągu w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach i siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej można nabyć bezpłatny informator turystyczny ,,Ostoja Kroczycka. Natura 2000”, przygotowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w ramach projektu „Ochrona i racjonalne udostępnienie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000, Ostoja Kroczycka, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów”, realizowanego w ramach Działania 5.5. Dzied Czytaj dalej »
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój