Podlesice.org.pl

Aktualności

07.05.2013

Festiwal Rękodzieła Wełnianego w Podlesicach

 

     W weekend majowy na parkingu obok Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach odbył się Festiwal Rękodzieła Wełnianego. Pomysłodawcą imprezy było Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Festiwal rozpoczął pokazowy wypas owiec, a główną atrakcją były bezpłatne warsztaty z zakresu tkactwa, filcowania i bibułkarstwa, regionalne jadło oraz występ kapel ludowych.

     Trzeba przyznać, że warsztaty cieszyły się bardzo dużą popularnością. Podczas 5 godzinnych zajęć powstały prawdziwe dzieła sztuki, które uczestnicy zabrali ze sobą na pamiątkę. Najczęściej były wykonywane róże, żonkile i kwiaty jabłoni z krepiny, zakładki do książki z wełny oraz piękne obrazy i serwetki z filcu.

     Nikt z uczestników nie pozostał głodny, gdyż Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Podlesic przygotowały prawdziwą ucztę. Z potraw regionalnych można było skosztować ,,kluchy połom bite”, zalewajkę, łazanki oraz pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Bardzo smaczne były też ciasta przygotowane przez Panie z Podlesic. Około godziny 16 został podany  pieczony baran oraz koźlak.

     Podczas festiwalu nie zabrakło również muzyki. Na scenie gościli: Olek i przyjaciele, Nasa Kapela i Folky Band. Między zespołami wystąpiła grupa artystyczna FunFar, która zorganizowała happening. Widowisko pod nazwą ,,Łowcy czarnej owcy” polegało na pokolorowaniu owcy na zielono. Happening był na tyle ciekawy, że wzięły w nim wszystkie dzieci . W trakcie trwania festiwalu można było również skorzystać z przejażdżki konnej oraz przejażdżki bryczką .

     Pochmurna pogoda nie wystraszyła turystów, którzy byli zadowoleni  z przebiegu festiwalu. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, by dowiedzieć się kiedy będą organizowane kolejne imprezy.  Festiwal Rękodzieła Wełnianego został zrealizowany w ramach projektu projektu „Ochrona i racjonalne udostępnienie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000, Ostoja Kroczycka, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów”. 

Kategorie: Bez kategorii

Galeria: Festiwal Rękodzieła Wełnianego w Podlesicach

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój