Podlesice.org.pl

Aktualności

26.02.2014

Zliczanie nietoperzy

    Ponownie w Jaskini Głębokiej dokonano zliczania nietoperzy. Kontrolę przeprowadził doktor Tomasz Postawa z Państwowej Akademii Nauk we współpracy z doktor Justyną Bachanek i Panem Maurycym Ignaczak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy .
     Okazało się, że ze względu na wyłączenie w sezonie zimowym jaskini z ruchu turystycznego stała się ona jednym z nielicznych obiektów w naszych regionach, w której stwierdzono bardzo duży przyrost nietoperzy. Dla porównania w okresie, gdy obiekt dostępny był masowo, a Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej nie sprawowało opieki nad Jaskinią Głęboką występowało tam zaledwie 11 nietoperzy. Na dzień 21 lutego 2014 roku żyją tam aż 92 osobniki. Udowodniono, że żyjące tam nietoperze należą do 7 różnych gatunków nietoperzy, a w tym:
1.Podkowiec Mały – 51 os.
2.Nocek Natterera – 17 os.
3.Nocek Duży – 16 os.
4.Nocek Wąsatek /Brandta- 4 os.
5.Nocek Rudy – 2 os.
6.Gacek Brunatny – 1 os.
7.Nocek Bechsteina – 1 os.
    W porównaniu do ubiegłorocznych badań zanotowano dwukrotny wzrost hibernujących nietoperzy. W tym największy przyrost osiągnął Podkowiec Mały. Przeprowadzane badania przez dr Tomasza Postawę wykazują, że po modernizacji jaskini i pozostawieniu jednego drożnego otworu jaskinia stała się idealnym miejscem do hibernacji nietoperzy. 

Kategorie: Bez kategorii
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent II – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój